Opatrovanie staršieho člena rodiny je taká úloha, s ktorou sa skôr či neskôr stretne vo svojom živote každý z nás. V tomto článku sme sa vám snažili pozbierať zopár užitočných rád s ktorými by sme vedeli pomocť v úlohách oddaného a starajúceho sa rodinného príslušníka.
Prvou a veľmi dôležitou úlohou je vyhodnotenie stavu pacienta, že koľko a v akej miere bude potrebovať opateru. Toto sa môže vždy líšiť v závislosti od danej osoby. K tomu aby sme vedeli vyhodnotiť že, čo sú to tie úlohy a koľko času a energie im bude treba venovať, odporúčame si prejsť dolné dva zoznamy. Sú to všetko také úlohy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou pri opatere člena rodiny k tomu aby vedeli žiť plnohodnotný život.
Opatrovanie staršieho člena rodiny – každodenné aktivity
V prvom kroku je dobré začať s prekontrolovaním každodenných činností.
Každodenné činnosti sú také základné úlohy, ktoré sú neodmysliteľné k tomu aby niekto vedel žiť komfortne svoj každodenný život. Rozlišujeme 5 takýchto hlavných základných úloh :
-
- Osobná hygiena: Sem patrí kúpanie sa, ústna hygiena, starostlivosť o vlasy a nechty
- Starostlivosť o inkontinenciu: Fyzický a psychický stav človeka k tomu aby vedel využívať toaletu.
- Obliekanie sa: Samozrejme sem patrí či sa človek dokáže sám obliecť, ale takisto aj to či si dokáže vybrať pre seba vhodnú odevu s závislosti napr. od počasia alebo od miesta kde sa chystá.
- Stravovanie sa: Schopnosť sám sa stravovať.
- Hýbanie sa: Tuto nemusíme hneď myslieť len na šport, skôr na to či sa dokáže pohybovať sám vo svojej domácnosti.
Tieto úlohy často jeden s druhým súvisia. Keď osoba nedokáže sama niektorú z týchto úloh samostatne vykonávať, tak je dosť pravdepodobné že aj s ostatnými môže mať problémy.
Pri osobe ktorá je trvalo pripútaná k posteli je veľa iných ďalších vecí na ktoré treba dávať pozor, takáto je napríklad aj prevencia proti preležaninám.
Preležanina sa môže vytvoriť vtedy ak, niektorá časť tela je dlhšie vynaložená tlaku. Nakoľko tá časť teľa je pod neustálym tlakom, je menej prekrvené, vďaka čomu tkanivo pomaličky odumiera. Tieto časti tela potom budú veľmi citlivé a ľahko sa môžu vytvoriť rany a vredy.
Najlepšou ochrana pred preležaninamy je keď im skúsime predísť. V prevencii proti preležaninám vo veľkej miere napomáha používanie gélu dermolex. O géle, používaní gélu, názore lekárov, ošetrovateľov a opatrujúcich rodinných príslušníkov sa viac môžete dočítať tu .
Opatrovanie staršieho člena rodiny: Užitočné každodenné činnosti:
Do tejto kategórie patria trošku komplexnejšie úlohy, ale sú tak isto také ktoré su neodmysliteľné k tomu aby niekto vedel žiť komfortne svoj každodenný život.
Užitočné každodenné činnosti:
-
- Potreba spoločnosti: Toto je základnou potrebou v tejto skupine. Ukazuje nám to, že osoba o ktorú sa staráme koľko sociálnych stykov potrebuje, a koľko pomoci k tomu aby si vedela udržať pozitívny prístup k veciam v každodennom živote.
- Cestovanie a nákupy: Vie si opatrovaná osoba sama sebe nakúpiť, vie si ísť sama pre lieky do lekárne?
- Varenie a stravovanie sa: Vie si naplánovať samostatne stravovanie počas dňa, vie si k tomu nakúpiť, skladovať nákup a sám si navariť?
- Staranie sa o domácnosť: Vie si sám/sama poupratovať svoj domov, vie si vyprať svoje veci?
-
- Dávkovanie liekov: Je osoba schopná sama si ísť pre lieky a predpísané množstvo brať každodenne?
- Komunikácia: Vie si sám/sama skontrolovať poštu, alebo s niekým komunikovať cez telefón alebo cez internet?
- Zadeľovanie príjmu: Vie opatrovaná osoba kontrolovať samostatne svoj účet, a platiť na čas všetky svoje účty?
Kto bude mať na starosti tieto úlohy?
Samozrejme okrem vyššie spomínaných úloh môžu byť ešte také úlohy s ktorými budeme musieť naším blízkym pomôcť, ale v každom prípade môžu byť užitočné horné dva zoznamy. Okrem týchto dvoch zoznamov nám ešte môže pomôcť aj to keď si cez jeden celý mesiac budeme značiť každodenné povinnosti v ktorých sme nášmu blízkemu pomohli buď mi alebo im musel pomôcť niekto iný. Na základe týchto informácií dostane celkom presný obraz o tom že koľko času, energie a peňazí budeme potrebovať počas starostlivosti o staršieho člena rodiny.
Ďalším krokom je rozhodnutie sa že, kto bude mať na starosti tieto všetky úlohy. Vždy si berme na seba iba toľko úloh a starostí ktoré nebudú pre nás ani fyzicky ani psychicky zaťažujúce. Keď máme pocit že nevieme všetky tieto povinnosti vykonávať správne, tak požiadajme o pomoc. Táto pomoc nám môže byť poskytnutá z viacerých strán:
- V mnohých obciach existujú denné stacionáre, ktoré organizujú programy cez deň pre starších, sú to napr. rôzne cvičenia, ďalej poskytujú kadernícke a kozmetické služby, atď…
- Stravu sa dá zabezpečiť cez reštaurácie alebo iné stravovacie zariadenia ktoré robia rozvoz.
- V nákupoch a pri výbere liekov môžeme požiadať o pomoc niektorého zo susedov, alebo to vieme zabezpečiť aj s dodaním domov.
- V závislosti od zdravotného stavu nášho rodinného príslušníka, môžeme požiadať aj o domácu opatrovateľskú službu.
- Pri zhoršenom zdravotnom stave staršieho člena rodiny, môže byť riešením aj umiestnenie do domova dôchodcov. Tu samozrejme treba brať hlavne to do úvahy či sa s tým daná osoba vie vyrovnať, a takisto treba rátať aj s finančnými výdavkami pri takomto riešení.
Zhrnutie
Opatrovanie staršieho člena rodiny si vyžaduje veľa starostlivosti a oddanosti. Vieme si uľahčiť našu situáciu, ak vieme presne aké a ktoré sú naše úlohy. Ale ak cítime že, sa sami nevieme o všetko postarať a sami to nezvládame tak sa nehanbime požiadať o pomoc.